KADIN DEDİĞİN SEVİMLİ OLMALI - 19.09.2014

769 kere okundu

Kadın dediğin sevimli olmalı; seksi değil, çirkef değil, otoriter değil sevimli olmalı. Yağmur yağdığı bir sonbahar günü salaş bir hırka giymeli üzerine mesela. Keten ya da kot bir pantolondan yardım almalı, ayaklarında spor pabuçlar olmalı. Kadın dediğin ister sevgili olsun, isterse arkadaş, eş, dost… Hatta kadın dediğin hiç kimse bile olsa sevimli olmalı. Bir yıldır ilk kez sevimli göründü gözüme. Daha dün gece yazmıştım twitter’a, yağmur varsa ümit de vardır. Ümit varsa belki o eski dost da akıllanır! Hatırı var sahibinin, kalemini saklarım hala.

Beyaz fırında kahvaltı yapmak için her zamanki vapur iskelesi tarafından değil de Kadıköy çarşı tarafına bakan çıkıştan veda ettim metroya. Beyaz Fırın’ı Esra’dan öğrendim, bildiğim bir dolu güzel şeyi ondan öğrendim. Yağmur damlaları vurdu yüzüme. Yüzüm güneşe döndü yüzünü, yoktu ama yine de güldüm. Yağmur olan memleketler memleketim gibi kokar çünkü. Çünkü toprak tadındadır artık hayat. Çünkü ben oldum olası severim yağmuru. Beyaz fırın onun sevdiği gibi, bildiğiniz gibi ya da bilmiyorsanız ben söyleyeyim; daracık ve tıkış tıkış. Kovan var iki dükkân solunda… Denemeyin, berbat! Ben bile sebzeli böreği daha iyi yaparım ki daha önce hiç yapmadım. Neyse, yağmur varsa her şey yolundadır. Bir de şu Arap turistler olmasa!

Turist dediğin iyi bir şeydir, ilkokulda öğretmiştiler. Böyle kara kara tipler, maganda hareketler, yere çöp atmalar, telefondan yüksek sesle müzik dinlemeler kötü göründü gözüme. Tamam, insanı sevmek gerek ama ben bunları sevemeyeceğim. Günahsa günah, yatarı neyse yatar çıkarız. Ben zaten yerli öküzden bıkmışım, bir de Arap öküzleriyle kafamı bozamayacağım. Ama birileri sıcak para için kıçını bile satar. Misal bizim oralarda babadan kalma yerlerini fahiş fiyatlarla Dubaili mütahhitlere satıyorlar. Huzurla yaşamak varken paraya tav oluyorlar. Yukarıdakilerden bahsetmiyorum bile, varsa inşaat yapsınlar ormanlık alanlara, gece yarısında gizli gizli zeytin ağaçlarının, parkların kanına girsinler. Ama her şey hakları, kolay değil eşek yüküyle duble yol yapmışlar. Arap turist dedik nereye geldik. Sahi o duble yollardan ne tarafa gitsek huzura ulaşırız. Tabelalar da derman değil derdime.

Ümit, Emrah Serbest’e benziyor dilin dediğinde kim o dana diye geçirmiştim içimden. Yeni yetme film artistlerinden mi acaba! Bana kafasına göre yazan bir adam söyle dedim kitapçıdaki elemana, kitabı da güzel olsun dedim. Deliduman dedi. O kim dedim. Emrah Serbest’in kitabı dedi. Başka dedim. Gösteri Peygamberi dedi. Onu kim yazmış dedim. Gavurun birinden bahsetti. Baktım kitaplara, bu Emrah denilen adam ilk baskı, Peygamberli kitap on iki yapmış. Tekrar sordum sence hangisi. Emrah Serbes iyidir dedi. Peki dedim. Yirmi iki elli Deliduman, yirmi sekiz elli Oblomov, yedi lira da Tezer Özlü’den Çocukluğumun Soğuk Geceleri. Elli küsür lira verdim kitaba, Allah bana akıl versin. Çok cahilmişim. Bu Emrah denilen baş çavuş Behzat Ç.’nin de yazarıymış. Nerden bileyim ben. Bi Kemalettin Tuğcu bilirim bir de Halide Edip. Şair sorsalar Nazım Hikmet ve Necip Fazıl. Onlar da sürekli goygoyu yapıldığı için. Bir de kendimi bilirim. O da yazarken bizzat tanık olduğum için.

Mailime bakınca heyecanlandım. Yitik Ülke’den cevap gelmiş. Hemen tıkladım açılsın diye. Cevap yazmış Kadir; dosyayı aldım, okuyacağım. Sevgiler. Yağmur yağıyorsa ümit de vardır. Bekleriz bir on beş gün daha. Hem kaç kez bir yayınevinin beğenisine sundum cümlelerimi. Sabretmek gerek diye yazmış Mevlana. Nereye yazmış bilmiyorum ama kesin yazmıştır. Onca şeyi yazmış koca adam, sabrı mı yazmayacak. Kesin yazmıştır.

Her dem baharım diyor. Gülüyorum. Kim sever kasvetli havaları zaten diyor, ben diyorum. Ben yaz yağmurlarından yanayım diyor. Ben de diyorum. Tamam, tam da öyle olmayabilir ama kötü de değil. Yaz yağmuru gibi biraz, akşamüzerleri denizden esen meltem gibi. Her hayat paralel akmaz ki zamanda zaten. Yağıyorsa her şey yolundadır, öyle öğrettiler bana. Ne demiştik başta… Kadın dediğin sevimli olmalı; seksi, otoriter ya da çirkef değil. Tamam, bazı zamanlar seksi olabilir. Ama kadın dediğin hiç kimse bile olsa çoğu zaman sevimli olmalı.

D&R'dan satın almak için tıklayın         

KİTAPYURDU'ndan satın almak için tıklayın