KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM - 12.08.2009

1238 kere okundu
Milliyet gazetesinin internet sayfasında Bizimkiler dizisinin kahramanlarıyla ilgili bilgilere bakıyordum. Hüsnü Bey Amca da ölmüş, benim adım Cemil de, Halil Pazarlama da. Bugün de Aykut Oray öldü, park yerine konan bidonlara çarpan, horozcu diye tanıdığımız adam.
 
Ölüm kötü şey ki gün be gün yaklaşıyor, sokuluyor bize. Biliyorum ölüm her zaman yaşa bakmıyor ama ölüm yaşlıya daha yakın bir olgu ve çevremizdeki herkes yaşlanıyor. Tanıdığımız bildiğimiz bir dolu amca, dayı, teyze yaşamıyor artık. Kara Halam vardı, ganzilis yapmak için gugar yapardı bize, mandalina verirdi, severdi bizi gözlerine bakınca anlardık. Beyaz Hala vardı, Koreli Amca vardı, Cemal Ağa, Temel Ağa vardı. Hemdiye Yengeyi çocukları bile unuttu, 2 günlük dünyada ölülü olduklarını düşünmeden birbirleriyle uğraşıp duruyorlar şimdi. Aziz Abi unutuldu gitti, oysa ne kadar hayat doluydu, ne kadar iyi ne kadar abiydi bize. Aynı sıralarda ortaokul, lise okuduğumuz arkadaşlarımızdan bile ölenler oldu bir dolu.
 
Her Trabzon’a gittiğimde birilerinin ölüm haberi veriliyor. Memleketimi memleket yapan birileri ölüyor ve başkaları için aynı anlamı taşıyan birileri alıyor yerlerini. Ama benim için hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Kim bilir kaç kez daha gittiğimde bir anneannem ya da babaannem olacak hep yanına gitmek isteyip de gidemeyeceğim. Evimizin etrafındaki yaşlı teyzelerden hangisini kaç kez daha göreceğim.

Düşünmesi bile kötü üç kardeşim, annem ve babam var ve öleceğiz hepimiz tek tek. Kim bilir ne acıdır bunu yaşamak hatta bunla yaşamak. Anneme bir şey olursa Trabzon Trabzon olmaktan çıkar, yersiz yurtsuz kalırım. Abime bir şey olursa ben ne yapayım bu dünyayı bir başıma. Babam giderse yetim kalırım, hele kardeşlerim, benden ömür alıp onlara versin Allah… Çocuklarımın annesi giderse boş kalır içimde bir yerler sonsuza dek… Biliyorum kaçınılmazın ta kendisi ölüm ve kısacık ömrümüze ne kadar acı sığdıracağız ne kadar kayıp…
 
Yaşlılık değil beni korkutan, ölüme de hazırım ama birilerini bir daha göremeyecek olmak ne kadar kötü. Bir kız arkadaşım babamla hiç sarılamamıştık birbirimize doya doya demişti,  ağlamıştı bunu söylerken, babası öleli 3-4 yıl olmasına rağmen. Bize sarılmayı öğretmediler, bize sevgi göstermeyi öğretmediler. 30 yaşımı geçtim ve sevdiğim kim olursa olsun seni seviyorum demekten alıkoymuyorum kendimi karşımdaki beni sevmese bile. Ama hala ailemden kimseye bir kez bile seni seviyorum diyemedim, ne acı ki bir gün olmayacak birimiz ve kimse kimseye seni seviyorum diyememiş olacak. Evet, seviyoruz birbirimizi ve biliyoruz bunu hiç tereddüt etmeden. Ama duymak farklı bir şey. Seni seviyorum anne, seni seviyorum baba, seni seviyorum abla, seni seviyorum abi, seni seviyorum Çiğdem diyemeden ölüp gideceğim ne acı ki. Biliyorum hiç duyamayacaksınız bunu ama belki okursunuz. Bu kadarını becerebiliyorum daha fazlası nasıl yapılır, seni seviyorum nasıl söylenir en sevdiklerime bilmiyorum.
 
 
  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar