ALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDEN - 21.06.2012

1894 kere okundu

Alır başımı giderim şehirden, ardımda gürültülü caddeler ve insan kılığında canlılar kalır, cansız sevdalar ve hoyrat bir hayat kalır yaşayanın tadını kaçıran. Alır başımı giderim şehirden, birkaç saat uzakta mutluluk vardır, çıplak ayaklarımla yürüdüğüm toprak, toprakta tat, tatta hayat hayatta sevda vardır. Mısır tarlalarından yeşile dokunup geçen rüzgâr, kıyısından akan nehir, dalında öten güzel sesli kuşlar, gözünü kapattığında içine düştüğün kargaşa değil, kendini kollarına teslim ettiğin huzur vardır. Alır başımı giderim şehirden, gittiğim de bir şehirdir ama şehirden şehre çok fark vardır.

Ben alır başımı giderim ardımda yıkıntı kalır, yıkıntıda vücutlar ruhu bedenini terk etmiş, içlerinde ölü çocuklar vardır, dolaşır sokaklarında şehrin kanlı elleriyle. Parmak izleri yoktur ama deliller bırakılır olay yerinde, eşkâlleri bellidir, sebepleri vardır ve acıma yoktur gülen yüzlerinde. Yalanlar belirtili nesnedir cümle içinde görmezden gelinir, kulaklar sağırdır gözler kör, dillerde olur olmaz türküler söylenir.

Her adımda bir önceki akıldan silinir, kötünün yeri yoktur kaygan gönüllerde, yapılanlar inkâr edilip yapılmayanlar göz ardı edilir. Hayat dediğin bir düzmecedir ve en iyi düzen en önemlidir.

Alır başımı giderim şehirden en sevdiğim ayakkabılarım kahverengidir. Her molada okur her adımda yazarım, görüp gülerim duyup neşelenirim, en sevdiğim ayakkabılarıma toprak değer, toprağın kokusu burnuma soğuğu tenime değer. Çakralarım açıktır içim gider, iyi olan ne varsa tüm duvarlarını ardında bırakıp ona gider. Ben giderim ardımda bir şehir bırakıp, gittiğim de bir şehirdir ama ayrıdır tadı. Dingindir karıncanın su içtiği deniz gibi, dalgalıdır Karadeniz gibi, soğuğu da candır sıcağı da, canıma candır gittiğim şehir. Alır başımı giderim şehirden ardımdaki yıkıntılar benden yadigâr.

adanur şimşek qqq
3.12.2012 Pazartesi

niye hep kötüleri severiz o zaman

serpil uzun ahhh ahh
23.11.2012 Cuma

keşke dediğin gibi olsa, her istendiğinde gidilebilse şehirlerden

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar