ÖĞRETMENİM BEN - 26.05.2012

1560 kere okundu

En düşük öğretmen maaşının bin altı yüz yirmi lira olduğunu, bunun haftada kırk saat çalışan diğer memurlara haksızlık olduğunu söyleyen bir başbakanın ülkesinde öğretmenim ben. Girdiği on beş saat dışındaki derslerden ek ücret alan ama yine de doymayan hep daha fazla ücret isteyen bir öğretmen.

Üniversite giriş puanlarına bakıldığında en yüksek puanları alarak yüksek öğrenim hakkı kazandığımı irdeleyen yoktur. KPSS sınavından yine yüksek puan almış olmam önemsizdir. Sokaktan geçerken çağırmıştır beni bakanlık, bulunduğum yere şansımın yardımıyla gelmişimdir. Üniversite sınavından sıfır çeken insanlar bile bana laf edecek cüreti kendilerinde bulabilmektedir, KPSS’ye girip girip kazanamayanlar başka işlerde çalışmaya başlayınca benim aldığım para gözlerine batmaktadır, dedim ya yatıyorumdur ben iş yerimde, benim sınavımı “kazanabilseler” dünyayı kurtaracak olanların yerini boşa işgal ediyorumdur.

Milletvekili sekiz bin lira maaş ve bir o kadar da harcırah alırken fikir işçisi kabul edilmektedir, mühendis, mimar ya da herhangi bir şirket yöneticisi on binlerce lira kazanırken fikir işçisi kabul edilmektedir. Göreve yeni başlayan bir polis iki bin iki yüz lira alırken aynı seviyedeki öğretmenin maaşı bin altı yüz lira civarındadır. Daha da vahimi aynı okulun hizmetlisi adı geçen öğretmenden fazla para kazanmaktadır. Öğretmen lise mezunu vasıfsız bir memurla karşılaştırılırken taş taşımadığı, öteyi beriyi süpürmediği ya da amelelik yapmadığı için aldığı paranın yatarak kazanıldığı düşünülmektedir.

Her hangi bir kamu kurumuna gittiğinde saatlerce bekletilse de ses çıkartamayan vatandaş okula geldiğinde öğretmeni sınıftan çağırabilmekte hatta kapıyı açıp içeri girebilmektedir. Daha sonra görüşelim dediğinizde işim var sizi mi bekleyeceğim demekten çekinmemektedir. Haddini bilmez, satsan beş para etmez insanlar bile sizi itilip kalkılacak birileri olarak görebilmektedir.

Güvenmediği veterinere evinde beslediği hayvanı teslim etmeyen insanlar değer vermediği öğretmene çocuğunu teslim etmektedir ve bu cevabı verilemeyecek bir çelişkidir.

Körpe bebelerini getirip ellerime teslim eden insanların sokaktan geçen herhangi bir insan kadar değer vermediği ama yine de gözünden sakındığını bana teslim ettiği bir insanım. Anne ve babalar ikinci çocuğu yapmaktan kaçınırken, başbakan üç çocuk yapın dediğinde sen mi bakacaksın diyen insanların yüzlerce çocuğuna göz kulak olan değersiz bir canlıyım. Anlattığı dinlenmeyen, saygı gösterilmeyen akşama kadar oturarak çalıştığı söylenen birisiyim. On yaşındaki çocuk küfretse de, on beş yaşındaki dövmek için üzerime yürüse de kendini savunma hakkı olmayanım. Yirmi yıl çobanlık yapmak için tahsil gören, ilim dilenenim ben.

Bakanlık dört yıllarla sekiz yıllarla uğraşırken keşke şekille uğraşmayı bırakıp içerik için çalışsalar diyenim. Beş zayıfı gelse de her yıl defalarca sınav hakkı tanıyarak kalma denen şeyi ortadan kaldırdıklarında, körpe beyinlere “başarmak için çalışmaya gerek yok” fikrini aşıladıklarını bilseler keşke diye söylenenim. Sesi duyulmayan ve yine adam yerine koyulmayanım. TKY adı altında sadece kırtasiyeden ibaret angarya işleri yapmaktansa her hafta on saat fazla çalışayım diyenim, adam yerine koyulmayan, itilip kalkılanım yine. Şekilci olmamayı öğretmesi gerektiği halde şekilciliğe hapsedilen, eğitmek gerekirken, ezberletmeye mahkûm edilenim.

Öğretmen mütevazı olmalıdır, anlayışlı ve barışçıl olmalıdır. Verilenle yetinmeli daha fazlasını istememelidir. Yok efendim öyle değil artık. En yüksek puanları alarak girdiğim üniversiteden sonra pek çok kişinin elli bile alamadığı KPSS sınavından seksen doksan alarak bileğimin değil aklımın hakkıyla bu mesleği yapmaya “hak kazandım”. Siz vermediniz, ben kazandım; çünkü ben çoğunuzdan başarılıyım, çünkü ben çalışkanım, doğruyum, sizin yapamadıklarınızı yapanım. Siz pek çok şeyin berbat yapıldığı memleketimde işinizi adam gibi yapamazken ben etten kemikten insanı yeniden şekillendirmeye çalışanım.  Evde karınızı döverken şiddetin kötü bir şey olduğunu öğretmeye çalışanım. Siz sokakta birbirini kazıklarken, iyiliğin aptallık olduğunu söylerken ben doğrudan yana olanım. Zihinsel özürlü olsa da belki bir şeyler öğrenir diye çocuğuzla ilgilenen, kimseden görmediği saygıyı gösteren, koruyup gözetenim. Ağza alınmayacak küfürler yediğim ite kopuğa sınıfa girdiğimde hiçbir şey olmamış gibi sevgili evladım diyenim, öğretmenim ben.  Ben sizin kafalara kazıdığınız pislikleri aklımı kullanarak temizlemeye çalışanım, ben Türküm, ben doğruyum, ben çalışkanım.

Mütevazı olamayacak kadar yaşlattınız beni, alttan aldıkça daha akıllı olduğunuza inanır oldunuz, sustukça fütursuzca konuşma hakkını buldunuz kendinizde. Artık kapayın pis fikirlerinizi kustuğunuz ağızlarınızı. Biz sizin isteyip de olamadığınız yerdeyiz, biz en değer verdiklerinizi emanet ettikleriniziz, saygı istemiyoruz sizden, haddinizi bilip saygısızlık etmeyiniz.

 

AHMET MEHMET NE FARKEDER
11.05.2014 Pazar

her bir öğrenci KOCAKAFALI

elif ben de öğretmenim
25.10.2012 Perşembe

ağzınıza sağlık öğretmenim

berrin gezerci eksiği var fazlası yok
14.10.2012 Pazar

bu saatten sonra gel de vatana millete hayırlı öğrenci yetiştir!

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar