EY GİDİ GÜNLER - 15.08.2011

1490 kere okundu

        O kadar az şey kaldı ki elimizde mutluluk veren, zamanın sırtına yükleyip kendi ellerimizle, dönüşü olmayan yerlere gönderdik güzellikleri. Ardından üzülmüş numarası yapmayı da ihmal etmedik olanca ikiyüzlülüğümüzle, ey gidi günler dedik hep bir ağızdan, cinayet yerine dönen katiller gibi dönüp durduk maktullerimizin hayali etrafında.

Gecenin üçünde bahçede ki hamakta oturmuş ılık esen rüzgâr eşliğinde bir şeyler karalıyorum güncem için. Mevsim ramazan ve vakit sahur vakti, ablam kalkmış bir şeyler hazırlamış atıştırmalık, ardından uyandırmış ev halkını, uykulu gözlerle yedik demek için yemişiz bir şeyler. Sonrası ey gidi günlerden bir gün, oturduğum hamağın yanından yürüyüp geçiyor babam sabah namazında üç beş arkadaşıyla hocaya cemaat olmak için.

Dün sabah kazara su içmişiz sahur vaktinden sonra, daha sonra yaptığımızı anlayıp bozmuşuz orucumuzu iftar vaktinin tüm güzelliğinden vazgeçerek. Dedim ya mevsim ramazan, üstelik en sıcağından ayların, ağustosun tam da ortası. Ben bu sen oruç tutmayacağım diyor biri, evet diyor bir diğeri bu sıcakta zor diye de ekliyor san ki kış aylarında tutarmış gibi. Sanmayın ki sadece ibadettir oruç, sanmayın ki namaz kılmamaktan daha günahtır bu ayda gün ortası yemek yemek ama oruç kadar bağlı değiliz namaza Müslüman olsak da.

Hatırlayanlar az değildir hala çocukluğumuzun aç susuz oruç girişimlerini, bazen başarsak da genelde yenilmelerimizi. O kadar az şey kaldı ki geçmişten günümüze, büyüyünce esirger olduk kendimizden iftar topunu beklemenin heyecanını, sıcacık ramazan pidesinin kokusunu iliklerimize kadar işleten oruç geleneğini, yemekten önce ki mutfak telaşını…

Sadece ibadet değildir oruç, geçmişten günümüze taşınan bir gelenek, bir yaşam biçimidir aslında. Bedenimiz aç kalsa de ruhumuz doyar tıka basa, şenlenir gönül köşkümüz, daha bir inanızdır ve daha bir mutlu.

Ey gidi günler deriz eski bayramlar, eskiden hem Ramazan hem şeker bayramı derdik ama artık sadece şeker bayramı der olduk nedense. Oysa aslında adı Ramazan bayramı olan ama nedense inatla şekerde direttiğimiz bayramda şeker bile almayıp en lüks çikolatalarla haşır neşir olup hatta şeker ikram edenlere burun kıvırır olduk. Orucu ibadeti bir kenara bıraktım biz insanlar mutluluğumuzdan vazgeçer olduk. Öylesine kötü olduk ki öldürdüğümüz her ne varsa en çok biz ağlar olduk mezarının başında. Biz efsanelerde anlatılan kötü kavimler kadar kötü olduk.

İnanmasak da hiçbir şeye bir gün akşama kadar aç durup, aynı masanın başına oturduğumuz üç beş kişiyle iftarın olmasını beklemek, masada duran bir dolu yemeğe hayran gözlerle bakmak, top atıldığında ya da ezan okunduğunda mutlu bir yüzle güzel bir güne son vermek.

Ey gidi günler diyen çocuklar bırakıyoruz bu dünyaya sırf hayatımızı kolaylaştırmak için.

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar