HAYAT DENEN DÜZMECE - 11.04.2009

1182 kere okundu

Hayat dediğin bir oyundur, yazanı yöneteni ve oyuncuları belli olan. Herkes bir karakter herkes birer oyun yazarıdır. Canlı performanstır her nefes, her fısıltı bir replik, her mimik bir karedir seyircinin gözünün önünden kayıp giden.

Bazı filmler ilginçtir, tanık olanın ağzını açık bırakır. Bazısı öylesine yaşanmıştır, sahnededir oyuncu ve bir oyun oynanmalıdır ama beş para etmez ama kimsenin umursamadığı.

İnsanların en büyük yanılgısı kendisini olduğundan yükseklerde görmesidir. Oysa beş para etmez canlılarız çoğumuz. Düşünsenize kaç kişi yerinizde olmak ister, kaç kişi sizi örnek alır ve kaç kişi çekip gitseniz arkanızdan yas tutar. Ama önemliyiz, vazgeçilmez ve önemliyiz. Koca bir yalan, koca bir hiçten başka bir şey değiliz. Gün ortası sırf zaman doldurmak için yayınlanan 3. Sınıf birer filmdir hayatımız ve biz o filmin hiç de göze batmayan başrol oyuncusu, kadını erkeğiyiz.

Bir gün karşınızda durup ben oyun oynamıyorum der kendini bir halt zanneden adam. Hadi oradan diyemezsiniz. Oysa oyundur önemli zannettiği. İpe sapa gelmez bir oyun. Yazmıştır ve oynuyordur. Oysa sizin de bir oyununuz vardır ve en az onun kadar berbattır hem senaryosu hem yönetimi hem de oyunculuğu. Ama o sizden daha iyi rol kestiği için kanarsınız ona, oyununa gelirsiniz. Oysa istediğiniz zaman perdeyi kapatıp istediğiniz zaman kamerayı kapatamazsınız bile. Koca bir hiçsiniz yani. Kendi oyununda oyun oynamaya mahkûm canlılar.

Adım Burak, 30 yıldır yaşıyorum şu hayvanat bahçesinde. Benimde bir oyunum var çok zevkliymiş gibi oynadığım. Oysa biliyorum ki sokaktaki binlerce aptaldan biriyim yokluğu umursanmayan, varlığı dişe dokunmayan… Bakmayın kendimi önemli gördüğüme, en az sizin kadar değersizim ben de. Belki birkaç bininizden farkım değersizlimi görmüş olmak. O da nafile gerçi, senaryom gereği önemliymişim gibi davranmak zorundayım. Sırf sanata saygımdan

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar