ADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDEN - 21.10.2010

3334 kere okundu

Ada vapuru geçiyor içimden, çarkından sular akıyor, yelkeni var rüzgâr alıyor. Ada vapuru geçiyor içimden, açım biraz, biraz burnum akıyor, arada bir yağmur yağıyor. Üşüdü dallar, yapraklar sarardı, rüzgârını bekliyor her biri çekip gitmek için, gidip dönmek için bekliyor her biri. Ada vapuru geçiyor içimden her koltuğunda bir sarı yaprak, çarkında su, yelkeninde rüzgâr…

İçimde bir neşe, gözüm rengârenk, hadi gidelim Adalar’a sözümüz var. Yüreğimde bir kıvılcım, dilimde olur olmaz kelimeler, çenem düştü yine, yine bir serseriliktir almış gidiyor. Kalırız bir gece, sabah erken kalkar sahilde yürürüz, kapatırız telefonlarımızı, vapur seferlerini iptal ederiz, içim el vermez, geçit vermez, rüzgâr esmez, çark dönmez, sözümüz var hadi gidelim. Balık yer rakı içeriz, sevmem bilirsin balığın yanında rakıyı ama mızıkçılık yapasım da yok şansına. Bir o yana bir bu yana dolanır, rastlarsak saçına güller de takarım, sözümüz var bekler ada gidelim.

Hadi ben sustum diyelim sen susma konuş, allı morlu cümleler kur bana, yalanlar söyle kandır hazır inanasım varken. Yaklaşma dedim suya o kadar, dalga var ayağın kayacak suya düşeceksin ıslanacaksın, üşüyüp hasta olacaksın, bakmam sana biliyorsun. İçme dedim sana o kadar, içme şu zıkkımı bak ayakta duramıyorsun. İçini ısıtıyormuş; hadi oradan, sende ki soğuğa Anadolu’nun tüm kırmızı üzümleri deva olmaz. Tevekkeli değil, benim içimde ki vapur senin soğuğunda yolunu kaybeder, sürer gider Marmara’nın diğer ucuna ıssız bir koyda karaya vururdu.

İçimde bir ada vapuru göstermelik çarkıyla soğuk bir motor sesine borçlu her şeyini. İçimde bir ada vapuru, usulca uzaklaşıyor bensiz, bu mevsim de duramadım sözümde bekleme boşa.

D&R'dan satın almak için tıklayın         

KİTAPYURDU'ndan satın almak için tıklayın

 

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar