KÜFÜR İMAN YOLUNDA - 9.06.2009

1412 kere okundu

Dünyanın bilindiği gibi yuvarlak olmayıp aksine düz olduğunu savunmuşumdur her zaman. Ki düz olan dünyada karşına çıkacak hiçbir şeyin seni şaşırtmaması gerektiğine de gönülden inanmışımdır. Ama şaşırmamak demek etkilenmemekle aynı şey olmuyor bazen. Özellikle 2009 yılında buna sıkça tanık oldum.

Hayatım boyunca hiç yaşamadığım şeylerle karşılaştım bu yıl. Bazılarını umursamadım, bazılarını umursamıyormuş gibi göründüm. Hepsinin içinde güzel bir şeyler aradım, bir kaçının içinde buldum da üstelik.

İnsan yaşadığını hissetme ihtiyacı duyar, üzülmek, sevinmek, hissetmek ister. Seçim şansı yoktur ama çoğu zaman, ansızın gelenlerle yaşamak zorunda kalır. Hislerini seçme şansı da yoktur, ansızın gelenler hisleriyle gelir ve sana düşen yaşamaktır, rüzgâra kapılmak ya da karşı koymaktır, rüzgâra kapılıp dik durmaya çalışmaktır. Her durumda yaşamaktır. 

Kışım kötü geçti gülüyordum, baharım kötü geçti gülüyorum, yazım da iyi geçmeyecek muhtemelen ve ben gülüyor olacağım her şeye rağmen. Gamsız olduğumu söyler bir dolu insan. Gülmekte neymiş, derdin varsa somurtmak gerek. Ağlamanın kimseye bir şey kazandırdığına tanık olmadım, üzülmek gövdeyi de ruhu da yıpratır. Zaten zaman bunu yapıyor ve yardıma da ihtiyacı yok. Geveze olduğumu söyler çoğu insan, susmanın kimseye gerçekten bir şey kazandırdığını görmedim. Hem hayata karşı koyup hem her zaman gülüp hem de sumak ya akıl hastası yapar insanı ya da filozof. Gerçi ikisi arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum. 

İçimde ağır bir şarkı, kulağım seste kanaat etmeyi öğreniyorum, yaşadığımı hissetmeye çalışıyorum, üzülüyorum bazen, bazen yoruluyorum ama karşı koyuyorum. Ayakta durmak gerek yaşadığın sürece, ağlasan da gülmen gerek yıkılsan da yürümen… Varsın istediğin hızda dönmesin akrep ve yelkovan, varsın beklentilerine cevap vermesin mevsim. Hep istediğin gibi olmaz ki hayat. Birileri mutluyken birileri mutsuz olmak zorunda, birileri gülerken birileri somurtmak zorunda, dünya kuruldu kurulalı böyle, itaat etmeyi öğrenmek gerek. Hem yıllar sonra yaşadığını hissediyorsa insan yeterince karda demektir, daha fazlasını istemek yedi ölümcül günahtan biri. Teşekkürler dünya, teşekkürler Tanrım. Yaşıyorsan şayet iyi kötü her ne varsa hepsi için şükretmek gerek. 

İman küfür olmuştu , küfür iman yolunda… Sabretmek gerek.

 

selin uçar ...
26.11.2012 Pazartesi

sabret sabret nereye kadar :)

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar