GÜLDÜM GEÇTİM - 21.12.2009

1210 kere okundu
Güldüm geçtim, geceydi ve göz gözü görmüyordu, soğuktu. Adımlarım o kadar alışmıştı ki ne yapması gerektiğine, gözlerim ne gördüğünü umursamıyor yapılması gerekeni yapıyorlardı. Mevsim kıştı, kar yağıyordu ve boştu yürüdüğüm sokaklar. Gövdem uyuma zamanını umursamamanın tadını çıkartıyor, takılmış ruhumun peşine sokak köpekleri ve sarhoşlarla kaldırımların öğretisini paylaşıyordu.
    
Güldüm geçtim, her kafadan bir ses çıkıyor kimsenin ne söylediği anlaşılmıyordu. Oturdum dinledim bir kaçını, tek bir ağızdan çıkan ses de gürültüydü, anlamı yoktu ve ruhuma dokunmuyordu. Vazgeçtim sonra, umursamamanın tadına vardım, kulaklarımı tıkadım sese, gözümü açtım. Çünkü onlar sözden fazlasını görüyordu, kendimi ellerine verdim.
    
Güldüm geçtim, bir kovalamacadır almış başını gidiyordu, hayat zordu yeterince ve zor olandan memnun değildi kimse. Doğruyla yanlışın arasında çizgi kalmamış, yollar kaybolmuştu. Yolumu aradım bir zaman, doğruya ulaşmak istedim. Vardığımda gece olmuştu ve yolun başındaydım yeniden. Yürümekle bulunmayacağını anladım, koşmakla yolun bitmeyeceğini, sevmekle başlamıyordu her şey ve ölüm kurtuluş değildi.
    
Bir fotoğraf makinesi aldım, anı ölümsüzleştirmekti niyetim, zamanı dondurup hayatın anlamını kavramaya çalışmaktı. Önce kendimi çektim, sırrı çözmek için sırrımın kalmaması gerekiyordu. Her karede biraz daha küçüldüm, içimi gördüm, zannettiğim kadar gerekli olmadığımı fark ettim, kumdan kalelerdi arkasına sığındığım. Korkularımla tanıştım ve kimse görmesin diye ceplerime sakladığım karanlık yerlerimi seyrettim ümitsizce. Sonra diğerlerine çevirdim gözlerimi, yorulana kadar durdurdum zamanı, bastıkça bastım makinenin düğmesine, çektikçe çektim her hallerini. Yüzlerindeki makyajı gördüm, tırnaklarımla kazıdım suratlarını. Arkasına gizlendikleri hayatların sıradanlığında ne kadar da benziyorlardı birbirlerine. Siyah ve beyazdılar sadece, gerisi makyajdan ibaretti.  Baktıkça gördüm, gördükçe anladım ve anladıkça ne kadar haklı olduğumu kavradım. Sevmekle hiçbir şey başlamıyordu, sebep olsun diye yaptıklarımıza, sevgiyi kullanıyorduk tüm ikiyüzlülüğümüzle. Birilerinin nefret ettiğine tutulmak o kadar siyahtı ve o kadar beyazdı ki, doğru doğru olmaktan çıkıyordu, yanlış zaten hep kendi sevdasındaydı ve umursamıyordu ikiyüzlülüğümüzü. Nefret, sevgiden daha samimiydi ve samimiyet kimsenin umurunda değildi, güldüm geçtim.
  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar