ÖLÜME YÜRÜMEK - 3.10.2010

1324 kere okundu
Erkenden uyanırdık Pazar sabahları, sırayla kaydederdik hafif müzik istek parçalarını, Emel-Erdal’larımız, Alpay’larımız vardı, Atilla Atasoy’umuz, Oya Küçümen’imiz vardı. Bayram ederdik istediğimiz şarkı çıkınca, Türk Sanat Müziği dinlemekten kurtulduğumuz nadide saatlerin en özeliydi. Akşamları Bir Roman Bir Hikâyemiz vardı, Şeker Portakalı’nın bir sayfasını dinlemek Fatma Girik ile Cüneyt Arkın’ın filmini seyretmeye eşdeğerdi, küçüktük, çocuktuk, insanları değil sümüksüz kalmayan burunlarımızı silerdik kollarımıza en hesapsız, en güvende halimizle.
 
Büyüdüm, “adam” oldum üstelik, cumartesi günümü insan görmemek için fırsat biliyor yatağıma gömülüyorum, Oya Küçümen’i dinlemiyor kitap okumuyorum. Şeker portakallarının mevsimini geride bıraktım bir daha dönmemek üzere, artık burnumda akmıyor, tertemiz elbiseler ile geziyorum günün her saatinde.
 
Bel fıtığım var biliyor musunuz, eskiden her gün futbol oynamak isterdim, basket topu görsem peşinden koşardım, şimdi uzaktan seyrediyorum, saha boşalınca gidip kendi başıma bir şeyler yapıyorum gereğinden fazla dikkat ederek. Geç kaldığımı düşünüyorum bazen, uyuyup uyansam da on yıl öncesine dönsem diyorum. Yaşlanmayı sevmediğimden değil, daha farklı seçimler yapardım gibi geliyor, vücuduma daha özenli davranır, daha fazla okurdum belki. Seviyorum bulunduğum zamanı, kendimi seviyorum ama yine de bazen bir şeyler eksikmiş gibi geliyor.
 
Annem ölecek biliyor musunuz, babam, kardeşlerim ve en sevdiklerim de ölecek. En fazla on beş yıl içinde katlanması güç acılar yaşayacağım, sevdiklerimi kaybedeceğim ya da beni kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını seyredeceğim bir yerlerden.  Yokluklarına alışacağım sevdiklerimin, yokluğuma alışacak sevdiklerim. Üşüyor musunuz siz de bazen, kötü günleri hayal ediyor musunuz hiç istemeseniz de. Ölümlü dünyada ne kadar gereksiz uğraşlar içinde olduğunuzu düşünüyor musunuz, en sevdiklerinizi kırıyor, yapmak istediklerinizden geri kalıyor musunuz yalancı bahaneler bulup.
 
Sevilesi ne varsa geride bırakıp yeni sevdalara yürüyorum, yürüdükçe büyüyor ve büyüdükçe eziliyorum. Ben olmaktan çıkalı çok oldu, bilmediğim bir adamın kılığındayım, kötü kostümler, kötü oyuncular ve kötü bir senaryo…
 
Tanju Okan’ın sesi geliyor hoparlörden; “garibim, her taraf bana yabancı, dertliyim çekinme doldur be hancı, ilk önce kımıldar hafif bir sancı, ayrılık sonradan kor yavaş yavaş”. Sabahın köründe geç kaldınız diye başımızın etini yiyen annemi özlüyorum, soğuk havaya uyanıp, yürüme okula gitmeyi, okul çıkışı çeyrek ekmek ve domates yemeyi özlüyorum. Abimin en iyi arkadaşı olmayı, evden kaçıp Lambat’a top oynamaya gitmeyi, Yalan Rüzgârı’nı severek seyretmeyi özlüyorum.
 
 
  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar