CEMAAT-İ MÜSLİMİN - 17.10.2011

1308 kere okundu

Susunca sustu denir konuşunca geveze, pazartesi sabahı gülünce sinir bozucu, sabah yemeğinde kuru fasulye yiyince midesiz. Gece uyunması gerekir gündüz yaşanması, askerliği bitirince evlenmeli ve evlenince çoluk çocuğa karışmalı ama hepsinden de önce bir iş sahibi olmalı. Aylaklığa yer yok memleketimde, ayyaşlık günah, böbürlenmek ayıptır. Hep gizlemelisin duygularını hep bir adım gerisinde durmalısın içindekilerin. Eğer nikâh kıyıyorsan istediğin erkekle düşüp kalkabilirsin ama nikâhsız çay içmeye bile hakkın yoktur Kızla Ağası ile, maazallah orospuya çıkar adın telef olur gidersin. Kadın elinin kiridir erkeğin erkek tarafından bakınca, kadınların gözündeyse erkeklerin hepsine yakını sapık. Ne güzeldir yaşarken uyumak ya da uyuyarak yaşamak toprağını köpek pislemiş coğrafyamda. Ki kimse bilmez kıymetini köpeğin, belediye kısırlaştırır, çocuklar teneke bağlar kuyruğuna.

Şimdi sensiz çekilmez ki buralar, saçmalar durur yazar, yazmayan okumaktan iğrenir, cümleler kelime kelime bulandırır midesini, kusası gelir akşam yemeğinde iç ettiği lahmacunu. En iyisi de budur içten bakınca, acılıdır lahmacun kusmak işine gelir. İş dediğim doğudan kaçak getirdiği mazotu varil hesabı satmaktır eşe dosta, dostluk bidonla ölçülür eşlik tekme tokat yataktan önce. Bir yağmur başlar günlerce sürse temizleyecekmiş gibi, sokağa çıkarken kaşe montunu giyer en az mont kadar kıllı vücudunu örtmek için. Arabasının sileceklerini hızla çalıştırır, içine doğmuştur yağmurun temizlik güdüsü, içindekini temiz sanır sevmez yağmuru, her adımda bir bidon, her nefeste soğan kokusu.

Ben bir deli işi bırakıp evime taşınmalıyım, tasımla tarağımla üstelik, sokaktan uzak durmalı üç ayda bir insan içine çıkmalıyım. Geceleri bana özel bir market açılmalı en ucuz ve en kaliteli ürünleri satan, tezgâhtarları iki kuruşluk akıllarıyla beni kandırmaya çalışmamalı, kasasında sığır kılığına girmiş bir pamuk prenses olmamalı. Saçım çıkmalı mesela birkaç yılda bir, sıkılınca el değmeden kazımalıyım, sakalıma karışmamalı boş işleri idare eden yetkililer, kış günü kısa pantolon giydim diye alık alık bakmamalı cemaati Müslimin (burada imla hatası olabilir ama işi bilenler buna alışkın olduklarından kusuruma bakmayacaklardır). Bacaklarımda bir dolu kıl var belki, belki canları üşümek istemiyor sırf siz üşüyorsunuz diye. Kısa pantolon olayından vazgeçebilirim, lafın gelişi söyledim zaten, yaşasın epilasyon merkezleri.

Aşk yok dedi bu sayfada fikri değerli, aşk sattırır dedi büyüktür pazarı geniştir ufku. Peki dedim, hele şu lahmacunları bitirelim…

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar