kadınlar - 20.01.2013

2392 kere okundu

Deri kemik ve mideden oluşur çoğumuz, azımızın kalbi, birkaçımızın da beyni vardır ve ne kadar cesur olursanız olun kızgın bir deniz sizi korkutur.

Bunu nasıl beceriyorsun diye soran postacıya daktiloyla demişti Bukovski. Kaç tuştan ibaretti daktilo kırk mı elli mi? Kaç kelime vardı bizim bilmediğimiz, kaç cümle kurulabilirdi okuyanı can evinden vuran? Hippi kızların biri yirmi iki yaşında diğeri on dokuzundaydı. Meksika dönüşü uğramış ve kalmayı kabul etmişlerdi, İngilizce konuşup sevişebiliyorlardı. Bukovski elli yaşında, bir doksan boyunda ve yüz kiloydu, iki yanında iki körpe Alman kız yatıyordu, salon votka şişeleriyle doluydu… Erkekler sayıya önem verirken kadınlar güç peşindeydi.

Yardım edeceksin bana derken dizime dokunmuştu, sonradan anlayacaktım dokunmamış okşamıştı aslında. Toydum, körpe bir fidandım yağmurdan ve güneşten başkasını bilmeyen. Peki dedim en saf halimle, sana yardım ederim. İnsanlara karşı güçlüydüm ama kadınları tanımıyordum. Yoldan karşıya geçerken elimi tuttu; saat çalışıyor, yelkovan koşturuyordu. Akrebin ağırlığı beyfendiliğinden değil cahilliğindendi. Sami dedim, bu kız elimi tuttu. Güldü ve sırtıma dokundu, vay kardeşim dedi. Hızlı öğreniyordum, hazırdım. Sonraki gün evimin salonundaydık, bir odada Osman diğerinde abim uyuyordu ve ben öğrenmeye devam ediyordum. İşler yolundaydı.

Bir yağmur yağar, ılık bir rüzgar üşütür ıslak tenini. Yazarları kadın olan tüm kitaplarda öküz olarak bahsedilen sen yanında yürüyecek bir kadın bulamamışsındır. Saçlar yapılı yüz boyalıdır, kadın olmak tedavisi olmayan bir hastalık olarak yoluna devam etmekte, alışveriş merkezinin spot ışıkları hayatı renkli kılmaktadır. Paranın gücü romantizmi görmezden gelmiş, yağmurun altındaki bireysel ilgi kalabalıklarla takas edilmiştir. Kadın bir kez daha kadındır.

Siperde ateist olmaz; kadınlar güce inanır ve sipere asla girmezler. Çünkü sabredemez kaldırırlar kafalarını, vurulur ve ölmezler. Oyunun bitmesi için onların bitirmesi gerekir, sen gidemezsin onlar gitmeden, onlar sevmeden sevemezsin, kavga edecek bir şeyleri varsa kavga etmeli ilgi istediklerinde koşulsuz şartsız vermelisin. İçinde bulunduğun şeyin adı ilişkiyse merkezde olan sen değilsin, emredilir ve yaparsın. Ta ki bitti denilene kadar. Siperde ateist olmaz ve kadınlar daha iyisiyle karşılaşana kadar güvende oldukları yerden ayrılmaz, inanmaya devam ederler.

D&R'dan satın almak için tıklayın         

KİTAPYURDU'ndan satın almak için tıklayın

 

eftal beğeni
20.06.2013 Perşembe

yazınızı çok beğendim,bu akşam ki yalnızlığımda yazılarınız bana arkadaş oluyor...

eftal beğeni
12.06.2013 Çarşamba

bu yazınızı da çok beğendim.

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar