öldürmek insanlığın neresindeydi - 31.07.2013

1976 kere okundu

Ölümlerle geldim ben, ölüp de geldim. Şırnak Uludere’de bir Nisan günü mayına bastım, bilmiyordum son adımım olduğunu, çavuştum, uzmandım ama haberim yoktu hain tuzaktan. Tunceli’nin Pülümür vadisinde akan kanlara karıştı kanım, ben de uzmandım, onbaşıydım, hiç aklıma gelmezdi öleceğim, yaşayacaktım daha.

Karakol inşaatında çalışıyordum, tek derdim evime ekmek götürmekti. Çocuklarım vardı yaşamak zorundaydım yaşatmak zorundaydım ama başaramadım. Arkadaşlarım yaralı kurtuldu ben evlatlarımdan ayrı kaldım.

Tamam, zordur burada gece, yaşamak zordur, hayatta kalmak zordur ama bu gece ölmek için iyi bir gece değildi. Ay vardı gökyüzünde, yıldızlar ışıl ışıldı. Hakkâri Yüksekova’ydı, zaman kötüydü, mekân daha da kötü. Biz uyurken gelmiş soyu bozuklar, kardeşçe yaşamak varken ölmeyi seçmiş, öldürmeye ant içmiş kanı bozuklar. Yenik düştüm kadere, yedi arkadaşım ve ben birkaç günlük haberden ibarettik artık, baharıydı hayatımızın daha ama biz yoktuk.

Siirt Eruh’da pusu attılar bize anne, söz vermiştim sana dönecektim ama beceremedim. Vurdular beni anne, yeşil parkamı kana buladılar. Anlatamam ki şimdi, son nefesimde yoktun yanımda, vatan sağken ben ölüyordum anne, yalnız değildim rahat olsun için, üç arkadaşım benimleydi bu seferde.

Artık adımız güvenlik güçleri oldu, Mehmetçik demiyorlar bize. Hatay’da çıktı karşıma ölüm. Benim de elim tetikteydi onların da, ben de öldürdüm onlar da. Ben vatanı savunuyordum, öyle öğrenmiştim, öyle öğretmiştiler bana. Onlar neyi savunuyor bilmiyordum. Birkaç şey düşünüyordum ben de, cahil değildim ama hep şaşıyordu hesabım, hep yeni bir şeyler daha öğreniyordum. Öldürmek kötüdür biliyordum ama ben sadece vatanımı savunuyordum. Öldüm ben, yoğum artık.

Çocuktum ben daha, işim gücüm koşup oynamaktı. Ne bilirdim askeri, teröristten haberim mi vardı. Bir ses duydum ve başka da bir şey duymadım. Mayınmış adı sesi çıkaranın, belki sokakta görsem oyuncak zanneder oynardım, belki koşar baba bu nedir diye sorardım. Çocuklar cennete gidermiş ya, içim rahat o yüzden. Azıcık annemi özledim sanki, babamı ve kardeşlerimi de. Sahi ben daha okula gidecektim…

İzne gelmiştim Şırnak’tan, birkaç gün rahat nefes alacaktım, sevdiğimi öpüp oğlumu koklayacaktım. Siz olsanız aklınıza gelir miydi sanki, kim derdi Antep’de sokak ortasında patlayacak bomba, kim derdi bir dolu insan ölecek pisipisine. Kendi öldüğüme yanmıyorum ama çok küçüktü oğlum, karım çok gençti. Hem neyi pay edemiyorduk, meydi zorumuz, koca bir vatan hepimize yeterdi. Ölmek sorunu çözmüyor şimdi öğrendim de öldürmek insanlığın neresindeydi?

D&R'dan satın almak için tıklayın         

KİTAPYURDU'ndan satın almak için tıklayın

 

adsız pkk ile anlaşılmış
20.11.2013 Çarşamba

boşunamı öldük anne?

adsız pkk ile anlaşılmış
20.11.2013 Çarşamba

boşunamı öldük anne?

murat h genel
9.08.2013 Cuma

başarılı bir dil

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar