ALTI AYDA BİR CEZMİ - 3.10.2011

1333 kere okundu

Olur da verirler eline bir kalem, yaz derler kanadı kırık, yaz üç günde bir en azından, nokta kullan, çift tırnak, virgül kullan. Olur da verirler eline bir kalem, yaz derler sudan çıkmış balığım, istavritim, mezgitim, yaz ki satır satır şakısın kalem, üç noktadan uzak dur, devam etsin ne geldiyse aklına. Sakın deme bilmem noktalama ben, dilim bilgisizdir ne söylersem geldiği gibi içimden, kuralına nizamına bakmadan, soru işaretini ünlemi kafamı takmadan. Çok isteyen olursa iki noktamız var üst üste, noktalı virgülümüz de, cömertiz üstelik, bıktırana kadar kara kalem, kırmızı mavi kalem, aklına ne renk gelirse kalem…  Olur da bir gün eline kalem verirseler oyna onunla sakın yazmaktan, izi kalmasın sözünün, uçup gitsin ilk rüzgârla, üfle ardından durmaya direnenin, kalemler elinde, yeşil, sarı ve eflatun.

Şimdi sana ne desem ben, aklım almaz, gözüm görmez bir dünya, Matrix vardı, siyah giymiş adamlar, Morpheus ve Tirinity vardı, akıp gidiyordu bir ve sıfır, aklımız çok erermiş gibi. Ömrüm boyu utanmadım utanılası beceriksizliğimden, assembler değilim ki ben, o beni anlıyor mu ki ben onu anlayayım. Hem benim derleyicim de yok yorumlayıcım da, her yazdığım kod çevrilmeden saklanıyor belleğimde, programım çalışmıyor, server cevap vermiyor, zaman geçmiyor zamanla çözülecek A için C için ve V için. Ben de sizin gibiyim işte, bir bok anlamadım, ayrıca ilk okuyuşum da değil. Kim bilir belki de benden akıllısınızdır, bir kez daha deneyin belki anlarsınız, ya da benden bile salaksınız anlamanız gerekmiyordur.

Yazar burada havalı görünmek için okuyucusuna kelime oyunları yapmaktadır en amatör haliyle, süslemeye çalışıyordur sırf yapacak başka şey bulamadığı için yazdığı satırları.

Neydi adı şizofren aşka mektuplar yazan yazarın, Bodrum’da bir kitapçıda indirimde gördüm kitaplarını, aldım ikisini gazete fiyatından biraz fazlasını vererek, okuyacağımdan değil de bulunsun diye. “Ancak Bir Benzerim Öldürebilir Beni” ve “Kırk Yılda Bir Gibisin”. Nerede bir depresyon mağduru varsa alsın okusun, bir adam hep mi aynı telden çalar, hep mi sadece niyetini anlamaya bozmuşların anlayacağı şeyler yazar. Birkaç ay önce fark ettim, kopyalarından biriymişim kıyısından köşesinden, tarzında yazarmışım Cezmi Ersöz’ün. Kopyaları aslını yaşatır derler ama benle hiç ilgisi yok, kimse tanımaz ki beni yaşatayım seni canım Cezmiciğim. Sen orda sırça köşkünün bunalımlı duvarları arasında, ben burada denize karşı takmışım dünyayı yüzük parmağıma, elimi sallasam kimsenin kılı kıpırdamaz ama ben sayemde deprem oldu sanır sevinirim.

Böyle yazdığıma bakmayın, severim kendisini, süs dedim ya üç beş satır önce, bunu da o paragrafa ekleyin gereğinden akıllı kafalarınızda.

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar