BABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜN - 30.09.2009

2537 kere okundu

Babanızı en son ne zaman gördünüz, en son ne zaman ona bakıp bu dünyanın en mükemmel insanı dediniz. Çocukken mi, ilk gençlikte mi, yoksa hiç demediniz mi, hiçbir zaman kahramanınız olmadı mı babanız. Peki, babanız sizi ne zaman hayal kırıklığına uğrattı, ne zaman onun aslında sıradan bir insan olduğunu anladınız. Yüzme şampiyonu olduğunuzu düşündüğünüz babanızın gün boyu deniz kenarında durup ayda bir kez denize girdiğini, onunda suya girip çıkmaktan ibaret olduğunu fark ettiğinizde mi. Sahi babanızı en son ne zaman gördünüz. 

Ölü bir insanın yanında uyuyabilir misiniz, ya da öleceğiniz bildiğiniz bir insanın elini tuttuğunuzda içinize huzur dolacağını aklınız alır mı?  Ölmeden önceki zamanlarınızı düşünün, çevrenizdekiler sizin son günlerinizi yaşadığınızı bilerek size yaklaşıyorlar, hastasınız, belki kanser belki başka bir şey ama öleceğinizden eminsiniz. Gece olur ve herkes yatağına çekilir, uykusuna dalar. Siz uyanıksınız ve bu karanlık ne kadar kötüdür kim bilir, uzun bir ömrün son anlarıdır ve yalnız uyumak istemiyorsunuzdur. 

Ölü bir insanın yanında uyuyabilir misiniz, ya da öleceğini bildiğiniz bir insanın elini tuttuğunuzda içinize huzur dolacağını aklınız alır mı? Annenizin son günleridir, ya da babanızın belki de bir ömür geçirdiğiniz eşinizin. Gece olur ve herkes odasına çekilir, o yalnızlığı o en sevdiğinizle paylaşmak istemez misiniz? Karınız ölmüştür, ya da anneniz, babanız belki kocanız, hatta kardeşiniz. Gece birileri gelir bekler onun ölü bedenini, siz durmazsınız yanında sürekli, oysa o en sevdiğinizdir ve son gecesidir. İstemez misiniz annenizin cansız bedeninin yanında oturup soğumaya başlayan elini tutup uykuya dalmayı. Son bir kez olduğunu bilmenin huzuru ve acısıyla... 

Bir arkadaşım vardı daha lise çağında babasını kaybeden. Hiç sarıldın mı babana, ona seni seviyorum dedin mi diye sormuştu. Hayatımız boyunca hiç annemize sıkıca sarılıp seni seviyorum dedik mi ki sıra babamıza gelsin. Ya canımızdan çok sevdiğimiz kardeşlerimize içimizden geldiği gibi seni seviyorum diyebiliyor muyuz? Zor biliyorum ve yine biliyorum ki onların ölü bedenlerinin başında sabahı beklemek çok daha zor olacak. Üstelik biraz insansak ve bencilliğimizi bir kenara bırakabilirsek o gece,  sırf vicdanımızdaki sızıyı biraz olsun dindirebilmek için elini tutup sevdiğimizin sabah hiç olmasın diye dua edeceğiz.Varsın onlar kahramanlarımız olmasın, varsın hayal ettiğimiz, beklediğimiz gibi insanlar olmasınlar. Onlar koşulsuz sevdiklerimiz ve bunu anlamak için ne yazık ki ölmelerini beklemek zorundayız her seferinde.    

Babanızı en son ne zaman gördünüz, ya da annenizi, kardeşinizi, siz yoksa hiç babanızı görmediniz mi?

D&R'dan satın almak için tıklayın         

KİTAPYURDU'ndan satın almak için tıklayın

 

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar