BİZ KİMİN YOLCUSUYUZ - 1.02.2012

2433 kere okundu

Bir kış gecesi hüznünde gönül, kar taneleri peşinde, lapa lapa sende gönül. Söğüt yaprağının dalında, sokak lambasının ışığında, dışarıda gönül kar altında… Üşür yokluğunda. Ve soğuk her yer, ev soğuk, yatak soğuk, sen soğuk, yokluğun soğuk… Gidişinin üstüne dört mevsimdir kar yağdı soğuk soğuk.

Kiloluk Dikmen’in dibini gördüğümüzde sana bakıp sarhoş musun diye sormuştum, yok demiştin "şişenin bittiğini fark ediyorsam ayığımdır." Havalı havalı laflar ederdin, hayran hayran bakardım sana.  Bittiğini fark ettiğin şeyleri devam ettirmeye çalışmak mıdır sarhoşluk, dibi göründüğü halde şişeyi kafana dikmek midir asıl yokluk? Sahi biz ne zaman kalktık o masadan, ne zaman yürüdük bunca uzağa, yolumuz hangisi yönümüz nere? Biz kimin yolcusuyuz, hangi kitaptan kaçmış kahramanlar, hangi şiirde mısra, hangi yazıda satır sonuyuz? Biz mi bitirdik o şişeyi şimdi, biz mi içip içip ayıldık? Bir daha dalgalara bakıp bakıp iç çekmeyecek miyiz, kafaları bulup kendimizden geçmeyecek miyiz, artık iki kişi olsak da biz değil miyiz?

Yokluğuna inat seni düşünürüm bahar tadında, içimde çiçekler açar, kelebeklerin keyfi yerindedir. Kanatlarının tozu değer kalbime, biraz daha unuturum. Sesin kaybolur önce, sonra yüzün, sonra gözümün içine içine bakmaların. En son kokun kalır güncemde, yanına yaklaştığımda aklımı alan kokun, beni uzak dağların tehlikeli yamaçlarına götüren kokun. Bir cenaze daha kalkar kalbimden, ağlayanın yoktur peşinden, eller üzerinde taşınmazsın son yolculuğuna, nasıl bilirdiniz sorusu cevapsızdır. Bir cenaze daha kalkar kalbimden, sen ölmeden ölür sevdan gönlümde.

Sevildiğin kadar varsın der şair, sevdiğin kadar hayattasın, sanma ki muhtaç değilsin bana, benim sevgim varsa sen varsın.

İşte böyle benim delibaşım, tek sırdaşım, geceleri yaslandığım, gündüzleri başımdan savdığım arkadaşım. Yokluk yoklukla hatırlanır varlıkla unutulurmuş, çivi çiviyi söker, aşk acısı bir daha aşık olunca sonlanırmış.

D&R'dan satın almak için tıklayın         

KİTAPYURDU'ndan satın almak için tıklayın

 

selin çatuk
27.07.2013 Cumartesi

ne güzel anlatmışsınız, ağzınıza sağlık

devrim sevmek
30.12.2012 Pazar

Sevildiğin kadar varsın der şair, sevdiğin kadar hayattasın, sanma ki muhtaç değilsin bana, benim sevgim varsa sen varsın.

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar