GÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİ - 8.04.2012

1185 kere okundu

Aşure kazanının içine düşmüş gibiyim, bir karmaşadır almış başını gidiyor, aç kaldık memleketi satıyorlar diyen de var, saadet devri yaşadığımızı düşünen de. Kaçıp arkasına bile bakmadan ülkeyi terk etmek isteyenlere de rastlanıyor, bu günleri de gördük diye şükredene de.

Ben sabah kalkıp duş alıyorum, önce pantolonumu sonra gömleğimi giyip uygun bir kravat seçiyorum. Hava soğuksa kazak ve mont değilse sadece ceketimi alıp sokağa çıkıyor yaşamaya başlıyorum. Güneş çoktan doğmuş oluyor bana sormadan, ay zaten ben uyurken batmış oluyor yine bana sormadan. Radyoda zam haberleri var, işyerimde eğitimle hukukla ilgili sıkıntılar. İnsanlara bakıyorum hepsi şikâyetçi halinden, yönetenlerden mutlu olanlar bile kendi halinden şikâyetçi. On yıl öncesinde de böyle olduğu geliyor aklıma yirmi yıl önce de. Durup düşünüyorum ve bunun durumla fazla bir ilişkisi olmadığına karar veriyorum. Mutsuzluk ve memnuniyetsizliğin bir yaşam biçimi olduğu topraklarda yaşıyoruz, güneşi gören yağmuru, yağmuru gören güneşi istiyor, ne yağmurun tadını çıkartana rastlıyorum sık sık ne güneşin.

Koşuşturma devam ediyor ben etrafımı seyrederken, hayatlar başlıyor ve bitiyor eskimiş diğerleri, mekânları terk edenlerin yerlerine aynı kalıptan çıkmış yenileri geliyor. Ne giden soruyor giderken ne gelen ben geldim diyor, geleyim mi diye sormuyor. İçinde bulunduğum hayatın en az benim kadar yalancı kahramanları yer değiştirirken akrep ve yelkovan kafalarına göre takılıyor, aynı eksen etrafında dönüp dönüp duruyor. Biliyorum oyunun sona doğru gittiğini, eskidiğimi görüyorum her aynaya bakışımda, fikrim hürleşiyor, zikrim çekilmez oluyor, hırçınlaşıyorum boşu boşuna.

Akşam yaklaştı, zaman öğleni geçeli oldu biraz, güneş var tadını çıkartana, yağmur özlem duyana kapıda bekliyor, dönüyor dünya birilerinin başlarını döndürerek, ben sabitim, ben fark etmişliğin duraksamasındayım, hiçliğimin farkında varlığımın ezikliğini yaşıyorum. Sahi neydi bu hayatı yaşanır kılan, bir çift güzel söz mü yoksa içten bakan iki güzel göz mü, kundağında ki çocuğun kokusu mu aklımızı başımızdan alan yoksa.

Güncemde koca bir boşluk şimdi, değersizliğimin tanrısı yüksek bir dağdan, sislerin arasından bakıyor bana, sen diyor anlasan da olurdu anlamasan da, olsan da olurdu olmasan da, sen diyor şimdi nereye gitsen kendini de peşinden sürükleyeceksin. Mutluluk diye bir şey yok, söz hakkın yok sözünde, elinde koca bir hiç yaşam dediğin.

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar