er kişi niyetine - 1.07.2010

1204 kere okundu
Herkes bilir köprü üzerinde karşılaşan iki keçinin hikâyesini,  inatlaşır birbirlerine yol vermezler. Ama sonu tatlıya mı bağlanır, ömür o köprünün üzerinde mi geçer çok da merak etmeyiz. Diğer bir seçenek daha vardır aslında, iki keçi de istediğini alamaz ve geri dönerler, köprüyü de yakarlar inatlarına. İşte o zaman film kopar köprüyle beraber. Nasılsa yayana gelme ihtimalleri yoktur ikisinin de. Kural yoktur artık, nizam kalmamıştır. Hangi keçi daha acımasız olabilir, hangisi daha ileri gidebilir zaman gösterir her şeyi, köprünün iki yanı da gebedir artık kötülüklere. Kötülük ki başladı mı durmaz bünyede, beslendikçe büyür, büyüdükçe beslenir ve kirletir çevresini. 
 
Temiz kalmak zordur ve bir kere bulaşılmıştır pisliğe, geri dönmek erkeklikten sayılmaz. Erkeğiz ya hepimiz, öyle öğretilmiştir ya bize, aldık mı en yakın istasyondan gazımızı ki o gaz köprüyü yaktığımız gaz ile aynı pompanın ürünüdür kim tutar bizi artık. Bu da benden olsun, tutana da aşk olsun.
 
Diyeceğim o ki, kimse derviş değil, kimsede peygamber sabrı yok… Çıkmışsa kılıfından silah ateşlemeden konmamalı yerine, önemi kalmamışsa kanın dökülmeli toprağa. Zira çocuk oyuncağı değildir silah, kullanmamak için elinden geleni yapmalı er kişi, öyle sağa sola aba altından sopa göstermemeli. Ölen ölür kalan sağlara uzun ömür versin Allah.
 
Keçinin huyu budur da koyuna yazık oluyor şu ölümlü dünyada. Aslında saklıdır tüm bilinçlerin altında, kötü imana gelse, keçilerden biri köprü için koyun olmaya razıdır. Ama o da dündür ve gün bitmiştir ne yazık.
 
Uzun lafın kısası dört tekbirde kılınır, ilk tekbirde ve celle senauke ile birlikte Sübhaneke okunur, ikinci tekbirde Allahümme salli ve Allahümme barik, üçüncü tekbirde ise bilenler cenaze duasını bilmeyenler Fatiha süresini okurlar. Dördüncü ve son tekbirden sonra da selam verilip namaz bitirilir. Ölen ölmüştür artık, buyurun cenaze namazına.
 
Hoca bağırır er kişiyi nasıl bilirdiniz diye, kimse demez yüzüne karşı kötü bilirdik ama bilen bilir eri de keçiyi de koyunu da. Anlamı bilinen bir evrenden ölerek sıvışılmaz der Emre Yılmaz. Ölmek kurtuluş değildir ama yine de gönül ister ki her şey güllük gülistanlık olsun gidilen yerde. Ne mümkün, bırakmaz yakamızı günahlar, kırdığımız kalpler yaktığımız köprüler…
  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar