İSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIR - 14.04.2012

1300 kere okundu

Oturmuşum kenarına pencerenin, dizimin üstünde bilgisayar, ellerim tuşlarda dolanır tuşlar yağmur altında. Toprak kokusu gelir burnuma, yağmur sesi kulaklarımdadır, içimde bir sevda hedefi belirsiz, bir heves çekip gitmek için geldiğim topraklara. Bir şarkı usul susul vurur tenime, bilmediğim bir dilde çeker giderim, alır götürür beni bilmediğim yerlere yağmurlu ellere giderim, yüzümden damlalar akar...

Ne güzeldir yağmur, ne güzeldir yaşamak damla damla, an be an hayatta olduğunu hissetmek, her vuran damlada ürperip her adımda var olduğunu bilmek.

Bir yağmur yağar yeşil çimlerin üzerine süzülür toprağa değer, kokusu gelir burnuma, her toprak memleketim gibi kokar, her yeşil memleketimin rengindedir. Kıvamında hüzündür, neşedir ve kederdir, karman çormandır hayat gibi, dündür ve yarındır her damla. Papatyalar süklüm püklümdür, menekşeler firarda, ortancalar sefasındadır, bahardır ve börtü böcek kıvamındadır, yağmurla gelen hayat yağmurla son bulmaktadır.

Yoldan geçen adamın elinde şemsiye rahmetten kaçmaktadır, ıslansa hayatta olacağını bilmiyor mudur, şemsiye arınmasına engeldir, suya düşmandır kötüye dost. Sahi neden şemsiyelerin çoğu siyahtır, yağmuru korkutmak mıdır amaç, damlalardan sakınmak mıdır? Yoldan geçen adamın elinde şemsiye yol almaktadır, ne kadar adımlasa da yerinde durmaktadır, şemsiyenin keyfi yerindedir ama yağmur ağlamaktadır.

Pencerenin arkasından yağmuru seyretmekteyim, koşturan insanları, topraktan can alan otları, temizlenen kaldırımları… Karşı binalarda ışıklar yanmaya başlamıştır, evine dönmektedir herkes akşam olmaktadır. Yağmurla başlayan bir gün yağmurla son bulmaktadır. Sabah uyandığımızdan daha temizdir dünya, daha ferahtır aldığımız her nefes. Şehrin tozu damlalarla yere inmiş, İstanbul temizlenmiştir, İstanbul bir kez daha Trabzon olmaktadır.

tufan genç trabzon
20.11.2012 Salı

varmı trabzon gibisi

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar