AKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYE - 19.11.2008

1126 kere okundu
Akşam erken iner mahpushaneye, ejderha olsan kar etmez diyor koca şair Ahmed Arif dizelerinde.  Mahpushanedeki hayatın çekilmezliği karanlığın çökmesiyle daha da bir hissedilmeye başlıyor, yedi kol demir iniyor yedi kapıya…
   
İnsanoğlu sevmez karanlığı, hep bir savaş halindedir. Ya görmezden gelir, yarısını uyuyarak geçirir, ya da inat eder karşı koyar her yanı ışıklarla donatır.
    
Oysa ne güzeldir gece, ne güzeldir karanlık. Ağır adamlar siyah giyerler ve yakışırda onlara üstelik. Gece de ağır adamın zamanıdır fikrimce, yakıştırmasını bilen karanlığı üstünde ışık diye taşır. Kendi başına kalma zamanıdır, iç muhasebesi yapmak, kendini dinlemek için birebirdir karanlık. Göze batmazsın, uzaksındır dünyadan, üstelik gövden durgunlaşır kafan çalışmaya başlar.
    
En güzel şiirler gece yazılmıştır, en güzel şarkılar gece bestelenmiş, en güzel projeler gece çizilmiştir. Sabah uyandığınızda doğa yenilenmiş, çiçekler açmış, insanlar cıvıl cıvıl koşuşuyorlardır öteye beriye. Hepsi gece olmuştur bunların. Hayat yenilemiştir kendini. Ertesi güne hazırlamıştır dünyayı.
    
İnsanoğlu sevmez karanlığı ve inadına akşam erken iner mahpushaneye…
  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar