DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ - 4.11.2009

18 kere okundu
Ölüm diyor yaşlı adam ne kadar da az zamanın kaldığını bile bile, genç olanı yaşam diyor inadına hayatının baharında ve herkes seçtiğini yaşıyor aynı dünyada hem yeşil hem mavi hem kırmızı, kahverengi… Neyin önemli olduğuna karar vermekle başlıyor sevda aslında, o sevda ki bir ömür peşinden koşulacak kadar güçlü, yaşama en çok tutunman gereken zamanlarda ölümü seçecek kadar cüretkâr. Peki önemli olan ne, aynaya bakınca güzel görünmek mi, birilerinin bizi gördüğünde kendisine çeki düzen vermesi mi, para mı, kadın mı, aşk mı, özgürlük mü, nedir gerçekten önemli olan. Sevdayla peşinden koşulacak neyimiz var?
    
Dümeni kırık tekne rüzgâra muhtaçtır yelkeni varsa, ki o rüzgâr da umursamaz teknenin nereye gitmek istediğini. Yelkeni olmayan ise akıntıya muhtaçtır ve neredeyse büyük su kütlelerindeki tüm akıntıların değişmeyen bir rotası vardır. Ya sizin beklediğiniz hangisi, yelkeninize rüzgâr mı, gövdenize akıntı mı? Hiç istifinizi bozmadan elinizde kocaman bir sıfırla nedir beklediğiniz. Sahi sizin hiçbir şeye sevdalandığınız oldu mu?
    
İstanbul koca bir deniz, gecenin onu ve kablosuz ağa tanıdık gelen hiçbir sinyal yok. Oysa daha 10 dakika önce bir dolu sinyal alıyordu, şifreye sahip olmasa da, ağlara sızamasa da kalabalıkta iyi hissediyordu kendini muhtemelen. Birileri fişi çekti, elektrikler kesildi ve artık kocaman bir karanlık, sınırsız bir yalnızlık... Ulaşamayacağı sinyallerde yok artık, pili bitene kadar yaşayacak, sonrası ölüm. Farkında değil ama şık görünümlü kul yapısı pili biterken bile kendisiyle ilgilenmeyecek gerçekten. Dışarıya sinyal vermeye devam edecek pilim bitiyor diye. Sizin hiç pilin ömrü kadar süren sevdanız olmadı mı gerçekten
    
Annem ağır dur ki batman gelesin derdi, ben inadına çok konuşurdum. Hala konuşuyorum da ve hala batman değilim. Önemli olan konuşmak mı batman gelmek mi gerçekten. Eğer annem yanılıyorsa onu kim kandırdı. Ya da annem beni kandırdığının farkında mıydı bana bu sözleri ederken. Siz hiç önemsiz şeyleri önemli zannedip delicesine sevdalanmadınız mı sahiden.
     Sahi sizce hangisi daha kötü, naftalin mi güve mi?
  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar