KAFAM ve GÖVDEM TATİLDE - 13.10.2011

14 kere okundu

Patlıcan inciri denmesinin sebebi renginin patlıcanı andırmasıdır, içi siyahtır ve ziyadesiyle tatlıdır. Kolu üzüm denir, kalın kabuğu ve içinde ki kümeleşmiş akışkan kısmıyla ailesinin diğer fertlerinden ayrılır. Birinci dünya savaşı yıllarında Rus işgali esnasında geldiği kabul edilen Urus armudu, kahverengi kabuğu ve kütür kütür etiyle bilenler için özlenesi bir lezzettir. Ekşidir Laz elması, ABD kökenli golden elmasına benzese de ağızda bıraktığı tat apayrıdır. Henüz yeterince olgunlaşmamıştır nar ama yenilebilir kıvamdadır, manavda gördükleriniz kadar gösterişli değildir ama dalından alındığı için yeterince kıymetlidir.

Yer Trabzon’dur ve mevsim tatil mevsimi olmasa da satırların sahibi hamak sefası yapmaktadır. Sabah erken kalkmamış, işe gitmemiş, şehrin tozuna ve gürültüsüne katlanmak zorunda kalmamıştır. Uzandığı hamak deniz manzaralı olup yerden yüksekliği yarım metre kadardır. Yer Trabzon’dur ve akşam yemeğinde mısır ununa bulanıp kızartılmış hamsi vardır, yazarın eli değmediği halde en az onun yaptıkları kadar güzeldir. Hafifçe esen akşam meltemi, rüzgâr vurdukça salınan çam ağaçları ve yeşilliğinin doruğunda ki mandalina büyüklüğünde ki greyfurtlar hayatın anlamı hakkında ipuçları vermektedir.

Manzara tanıdıktır, hiç ayrılmadan, uzağını bilmeden yirmi yıl geçirilmiştir bu topraklarda, beş kilometre çapında bir çember çizilse çemberin içerisinde kalan tüm meyveler tek tek bilinmektedir ve bu bilmek tatmakla eş anlamlıdır.

Bir kilometre uzakta ki deniz çocukluğunun en güzel yemeklerinin kaynağıdır ki bu en güzel haftada en az beş altı olarak sayısallaştırılabilecek bir güzelliktir, mezgittir, tirsidir, istavrit ya da izmarittir, barbun ya da zarganadır. Palamudun mevsimidir ve hafiften çöken karanlıkla birlikte palamut ağları odun küreklerle yol alan kayıkların ardı sıra denize serilmektedir. Balıkçıların dalgayla salınan kayıklarını aydınlatan fenerler de salınmaktadır. Rüzgârla gelen üzüm kokusuna iyot kokusu da karışmaktadır. Karadeniz hayattır ve an itibariyle gözlerimin önünde imrenilesi bir hayat yaşanmaktadır.

Vardır tabii ki eksiği,  Türkcell wın ile bağlanılan internet pek sağlıklı çalışmamaktadır, Derin diş çıkartmaktadır ve hastadır, komşulardan biri muhtemelen Çin malı olan bir odun hızarı ile zaman zaman sese takılan kulağımı tırmalamaktadır.

Yer Trabzon’dur ve kafam ile birlikte gövdem de tatildedir, ölene kadar huzurla yaşanacak bir yerden Adidas ayakkabı ya da Levis pantolon giymek için uzaklaşılmaktadır. Seyrederek ve sırf toprağın ya da denizin verdiklerini yiyerek mutluluk dolu sürdürülecek bir hayattan daha mutlusunu bulmak umuduyla ki yoktur böyle bir şey vazgeçilmektedir. Yer Trabzon’dur ve keyfim yerindedir.

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar