güzel yol - 7.07.2013

14 kere okundu

Olur da bir gün bir yerde karşılaşırsak eğme başını, gözlerinle de olsa selam ver diyor aşık aşkına. Terk edip gidişini atlatmış sanki de yıllar sonrasının hesabında. Yanında kim olduğunun önemi yok, yanımda kimin olduğunun önemi yok. Bana göz ucuyla da olsa minik bir bakış ver, alıp saklayayım kalp kırıklarımın yanında.

Yaz günü âşık olunmaz arkadaşım, sürüp onca uzaktan bu şehre varılmaz, istesen de alınmaz, alınsa da barındırılmaz. Uçarı bir kuştur gönül, tek dalda huzur bulmaz. Dal diyip geçmemek gerek. Arabayı beş dakika park etsem buraya bir şey olur mu diyor hatun. Yok yok diyor yakışıklı, ben göz kulak olurum. Hatun dal, yakışıklı serçe; bir ihtimal konar dala cik cik cik…

Bahardan yazdan, kıştan güzden uzak duracaksın, Ege’den, Akdeniz’den uzak duracaksın. Gönülsüz gönülden, sevgisiz insandan uzak duracaksın. Seni isteyene yar istemeyene düşman olacaksın. Söz verdin mi sözünde duracaksın mesela, geldi mi kalacak kaldın mı da gereğini yapacaksın.

Saatin içine hapsedilmiş yelkovan ve akrep misali, biri kaçar diğeri kovalar. Zaman zaman bir araya gelseler de benzemez bir şeye, yelkovan iki çift laf edene kadar akrep çeker gider. Aynı dünyada iki yabancı... Saat olan kol güzeldir neticede, güzel olan saat de.

“Uç uç böcek, annen sana yağlı mama verecek” diye söylenir dururduk uğur böceklerini uçurmaya çalışırken. Çocuktuk daha, uğur böcekleri de bizim gibiydi güya, ekmeğin üzerine yağ sürer, onunda üzerine toz şeker serperler sanırdık. Pek çok şeyde olduğu gibi bunda da yanıldık. Büyüyüp bir halt olunca hepsi oyunmuş anladık. Şimdi uçma vakti sevgisi eksik şehirden, geride bırakma vakti fazlalıkları.

Boş şehri insanla doldurmak yetmiyor, minik sevdalarla avunmuyor koca gün. Yirmi dört saatin yirmisi zarar, dördü yeter de artar. Ama ne fayda boş şehir, marketin rafları boş, kahvaltı tabağı boş, vitrin camında ki yansıma boş.

Ve saat ilerliyor tik taklarla, ardına bırakıp sokağı deniz kanarlarına gidiyor ses. Çay bahçelerinde orta demlikten demleniyor, deniz rüzgârına göğüs geriyor. Kaç kişiydik o zaman kaç kişi kaldık… Yürümek güzel her şeye rağmen, herkese rağmen yol güzel.

tülin bbbbb
27.09.2013 Cuma

uç uç böceği ben de hatırladım

devran devran
26.07.2013 Cuma

ne güzel demişsiniz. Gönülsüz gönülden, sevgisiz insandan uzak duracaksın.

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar