BEN OLMAZSAM BEN NA´PAM - 11.03.2009

15 kere okundu
"ben bir deli
Olmazsam sen na´pan"
    
Can Yücel’den iki mısra, başkasının ağzında sıradan bir cümle olacakken, büyük ustanın ağzında koca bir dünya.
    
Hayatı sevmekle başlıyor her şey. Sevmeden yaşanmıyor, gece bitmiyor, gün geçmiyor. Sonra kendini sevmekle devam ediyor, tadı çıkıyor. Her ne kadar kusurlu olsa da, eksik ya da fazla olsa da kendini sevmekle çözülüyor düğüm.
    
Kendimi seviyorum. Gevezeliğim, sağa yatık burnum, dışarıdan bakınca eksik olan saçlarım (ki ben hep sevdim saçsız halimi) savurganlığım, yoğunlaşma eksikliğim, kadınlara olan zaafım… Ve başka bir dolu defom…
    
Kendimi seviyorum. İyiki gelmişim bu dünyaya, iyiki yaşıyorum, iyiki aynaya her baktığımda gördüğüm yüz bana ait. Zaten kendisinden başka neyi vardır insanın bu dünyada. Sahip olabileceği tek şey kendisi değil midir? Ve kendine sahip olmayı becerdiği ölçüde mutlu değil midir?
    
Küçükken anneme “ne mutlu sana anne” derdim, “benim kadar yakışıklı bir oğlun var.” Büyüdükçe gördüm ki ortalık yakışıklı adam dolu ve ben o kadarda yakışıklı değilim. Ama yine de fikrim değişmedi. “ne mutlu sana anne,  artık o kadar da yakışıklı olmasa da benim gibi bir oğlun var.”
    
Kendinizi beğenmek zorunda değilsiniz, ama kendinizi sevmek zorundasınız. Bu kendinize olan saygınızın gereğidir. Kimse mükemmel değil ve sahip olabileceğiniz tek şey kendinizsiniz.    
    
“ben bir deli
Olmazsam ben na’pam”

 

  • denemeler
    BEN OLMAZSAM BEN NA´PAMHAYAT DENEN DÜZMECEHEPSİ BENİM KABAHATİMKEŞKE OLSA AKŞAMBABANI EN SON NE ZAMAN GÖRDÜNSUÇLU PAZARTESİ ROCKET SCİENCE DAHA KÖTÜ OLAN GÜVE Mİ NAFTALİN Mİ SAVRUK BİR ÖZLEM KÖTÜ YÜZLÜ GAVUR, ÖLÜM KÜFÜR İMAN YOLUNDA ÖLÜ BİR BAHARince belli bardakGÜLDÜM GEÇTİMKIZIL ve BEYAZAKŞAM ERKEN İNER MAPHUSHANEYEBİR TEK ESKİ FOTOĞRAFLARI ALIYORUM YANIMABİR KUŞ UÇURDUM KANADI KIRIKKÜTAHYA´NIN PINARLARIRÜZGARA SEVDALI BULUTMAĞLUPTUR BU YOLDA GALİPKİLOLUK DİKMEN TADINDASİZİ KORKUTAN YERLERGAMZECİKGİTMEYEYDİNÇIKINIMDA YETERİNCE HÜZÜNBİR ŞARKI SÖYLERİM OTURUP AĞLARSINÖLÜME YÜRÜMEKSOLITARY MANADA VAPURU GEÇİYOR İÇİMDENBOKTAN BİR DURUMYAĞMUR YÜKLEDİN BANAÇORAPLARIM DA KAZAĞIM DA SİYAHKAFAMDA BİR HUNİHOŞ GELDİM ÜSTELİKSAHİBİNE ÖZELON ÜÇ MISRAYAZARIM ÜSTELİKALTI AYDA BİR CEZMİAYLAK RUHUMMEVSİM BALIKTAN YANASUCUKLU YUMURTA ve SEKSCEMAAT-İ MÜSLİMİNYAĞMUR YAĞAN HER ŞEHİR TRABZON´DURSEN BİLMEM NERESİNDESİN YOKLUĞUNUNKELEBEK ve SİMYAVOLTADAYIMMUHTEŞEM GATSTİBET YOLUNDA SIĞIRLARDAN AYRILMAKBİZ KİMİN YOLCUSUYUZKÖTÜNÜN ACIMASI YOKTURDENİZ’E TERK EDİN BENİVE YALANLARLA BAŞLAR YENİ YILKIRIK DALIN YAPRAĞI ERKEN SARARIRGÜNCEMDE KOCA BİR BOŞLUK ŞİMDİİSTANBUL BİR KEZ DAHA TRABZON OLMAKTADIRNE SÖYLESEN EKSİK KALIR SÖZALIR BAŞIMI GİDERİM ŞEHİRDENKİMSİN SENkimden gitsem sana çıkacak yolumsahi siz neredensiniztadını çıkartıyorum yokluğununkadınlargüzel yolne kadar yürüsen de varamazsın artıköldürmek insanlığın neresindeydihep o pazartesidenbilge olmak için yaratılmamışımeskiye dairsinferrarim olsa satardımHALDAN BİLMEZ DILOYLOYHA DEDİMMEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜYORUM NİHAYETSAHİBİNE YAZILMIŞ MEKTUP
  • eleştiriler
  • şiirler
  • gezi yazıları
  • anılar