hediyesisin bana hayatın - 23.02.2013

3407 kere okundu

Nerden başlarsan başla, nasıl anlatırsan anlat olmaz meramın, eksik kalır hep söz. Konuşmanın bittiği yer yoktur, susmaktan ibarettir kabul edilen. Bir şarkı çalar Serdar Ortaç’tan, eskilerden bir tını takılır kulağına eskide kalanın; karabibiberim vur kadahlere, hadi içelim, içelim her gece, zevki sefa doldu gönlüme… Burun kıvırır dünleyen; Serdar Ortaç mı der, evet dersin karıncanın su içtiği deniz kıvamıyla. Kıvam dediğin bir rüzgar, rüzgar dediğin eser geçer zamanı gelince, zaman hediyesi hayatın, hayat dediğin koca bir yalan kıymet bilmeyene. Yine de yaşarsın bile bile, ya yalan olursun ya yalana tav.

Sabahın kör vaktinden gecenin karanlığına kadar fıtı fıtı fıtı. Ne demişti koca kafa, neyi onaylamıştı en çok Ömer Hoca’yı seven? Hayat nankördü, o kadar çalışıyordun ama elinde koca bir hiç kalıyordu. En azından şu kelimde birkaç tel saç çıkaydı ya la.

Herkes yerini kendi seçiyordu, kimi attan inip eşeğe biniyor, kimi oltasını alıp kenarına iniyordu denizin. Olta balığı bunlar abi, takılana da takayım takılmayana da.

Müslüm Gürses de öldü demeye kalmadan uyarıyor rejiden bir arkadaş, ölmedi uyutuluyor. Sahi biz de ölmedik mi, uyku hali mi bu yaşanan. Şeref dediğin şerefsizin ağzına sakız olmuş, ölmemiş ama uyutuluyor; beyin ölümü gerçekleşmiş ama kendi bilmiyor. Delikanlılık dediğin dürbünlü tüfeğin sahibine yar olmuş, nişan al ve ateş et uzaktan… Akıl uzaktan, hayat uzaktan, insanlık uzaktan, geçip gidiyor zaman uzaktan. Babası kibrin sahibine; "ben sana vali olamazsın demedim ki, adam olamazsın dedim" diye çıkışmıştı. E adamlık dediğin de parayla satın alınır olmuş, ne kadar para o kadar adam parayla adam olunur sanana. Her şeyden önce anlayana tabiki, anlamayana cam kırıkları bile dev aynası aptallığın nirvanasında.

Ve başlar gece vakti bir yağmur, çıplak gövdemi teslime ederim damlalara, vurur da vurur, vurur da vurur… Ne işim var burda benim, denize bakan bir evin balkonunda caz dinlemeyi severim, Serdar Ortaç kadar Jülide Özçelik de bilirim; ah yalan dünyada, yalan dünyada, yalandan yüzüme gülen dünyada… Yüzüme gülenle değil yüzümü güldürenle olur çünkü. Hediyesisin bana hayatın, aklımda ve kalbimdesin, herkes giderken sonbaharda sen geldin ve umarım hiç gitmezsin dedim ya la. Fıtı fıtı fıtı.